فیلتر هوا چه نقشی در خودرو دارد؟

مهم‌ترین شاخص در کیفیت موتورهای احتراق داخلی، کیفیت و فرایند احتراق است. در صورتی که این فرایند با کیفیت بالاتر و در شرایط بهتری صورت پذیرد، توان خروجی حاصل از موتور افزایش خواهد یافت. کیفیت احتراق در چنین موتورهایی به کیفیت و دقت قطعات موتور و شرایط احتراق بستگی دارد. در صورتی که مونتاژ خودرو به نحو احسن صورت پذیرد و هر قطعه نیز بهترین عملکرد را ارائه دهد، هدف مذکور حاصل خواهد شد.

فرایند احتراق در موتور خودروهای بنزین سوز یا گازوئیل‌سوز به این شکل انجام می‌شود که سوخت (بنزین یا گازوئیل) و هوا در سیلندرهای خودرو ترکیب می‌شوند و آماده احتراق هستند. در این زمان شمع خودرو وارد فرایند می‌شود و با ایجاد جرقه، ترکیب مذکور را شعله‌ور می‌کند. یکی از مهم‌ترین عواملی که در کیفیت این فرایند مؤثر است، میزان دقیق هوا و سوختی است که در این ترکیب وجود دارد و اگر در این بخش بتوانیم به ترکیبی دقیق و درست دست یابیم، کیفیت احتراق موتور و در نتیجه بازدهی آن افزایش خواهد یافت. باتوجه‌به این نکته، فیلتر سوخت، فیلتر هوا و شمع‌ها نیز در کیفیت احتراق و بازدهی موتور نقشی تعیین‌کننده دارند. در این مطلب قصد داریم تا به فیلتر هوا بپردازیم و نحوه عملکرد و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم؛ بنابراین، اگر شما نیز علاقه‌مندید تا در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

فیلتر هوا چیست؟

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره شد، نسبت سوخت و هوا در مخلوط مذکور در فرایند احتراق بسیار مؤثر است. در صورتی که این مخلوط با نسبتی دقیق و مناسب حاصل شود و به‌دور از هرگونه آلودگی، گردوغبار و… باشد، احتراق با کیفیت بالاتری صورت می‌پذیرد. اگر مخلوط مدنظر خالص نباشد و در آن آلودگی، گردوغبار و… وجود داشته باشد، نه تنها کیفیت احتراق افت می‌کند، بلکه ممکن است این ذرات به سایر بخش‌های موتور نیز آسیب بزنند. با این تفاسیر اگر تنفس خودرو از فضای بیرونی بدون تصفیه صورت پذیرد، توان خروجی و طول عمر موتور کاهش خواهد یافت. از این رو، در سیستم موتور خودرو، از یک فیلتر به نام فیلتر هوا برای جلوگیری از ورود آلودگی‌ها و گرد و غبار و… استفاده می‌کنیم. فیلتر هوا در تمامی خودروها جایگاه ثابتی دارد و همواره این فیلتر را پشت ورودی هوای موتور قرار می‌دهند. فیلتر هوا در تمامی خودروها در محفظه‌ای قرار می‌گیرد تا فرم اولیه آن حفظ شود. عبور هوا از این محفظه از طریق یک لوله مکش هوا انجام می‌شود.

مزایای استفاده از فیلتر هوا

از جمله مزایای استفاده از فیلتر هوا می‌توان به ارتقا سطح کیفی احتراق، افزایش راندمان موتور، جلوگیری از آسیب‌دیدن بخش‌های مختلف موتور در اثر ورود آلاینده‌ها، افزایش طول عمر موتور و سایر قطعات، کاهش درصد آلایندگی خودرو، بهبود عملکرد سیستم تهویه مطبوع خودرو، پیشگیری از بروز مشکل در سیستم سوخت‌رسانی خودرو، کاهش مصرف سوخت و… اشاره کرد. علاوه بر این موارد، فیلتر هوا به دلیل جلوگیری از ورود ذرات معلق و آلودگی‌ها به فضای داخلی موتور، کار روغن به‌عنوان شوینده را نیز آسان‌ می‌کند و باتوجه‌به این موضوع، طول عمر روغن مورداستفاده در موتور خودرو نیز افزایش می‌یابد.

انواع فیلتر هوای خودرو

از نظر عملکردی هیچ تفاوتی میان فیلترهای مختلف وجود ندارد و تنها تفاوت میان این فیلترها، طول عمر، کیفیت و قیمت آنها است.

فیلتر کاغذی یا سلولزی

فیلترهای کاغذی یا سلولزی، یکی از ارزان‌قیمت‌ترین فیلترهای موجود در بازار هستند و همان‌طور که از نامشان پیداست، از جنس کاغذ یا سلولز تهیه می‌شوند. طراحی این دسته از فیلترها برای دستیابی به کارایی بیشتر به شکل پلیسه‌دار و آکاردئونی است. با اینکه عمر مفید این دسته از فیلترها چندان زیاد نیست؛ اما به دلیل برخورداری از قیمت اقتصادی و مناسب، به شکل گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند.

فیلتر کتان

فیلترهای کتان از پارچه‌های روغنی تهیه می‌شوند و معمولاً تعداد لایه‌های آن بین 5 تا 7 لایه است. دقت تصفیه هوای این دسته از فیلترها بسیار بالا است و می‌توان مدعی شد که این نوع فیلتر، بهترین فیلتر هوای موجود در بازار است. قیمت فیلترهای کتان به نسبت سایر فیلترهای هوا بالاتر است. لایه‌های پارچه فیلتر هوای کتان به شکل پلیسه‌دار طراحی می‌شوند و برای حفظ حالت اولیه، در فریم‌های فلزی قرار می‌گیرند.

فیلتر اسفنجی

فیلترهای اسفنجی که از فناوری نانو بهره می‌برند، از جنس پلی‌اورتان تهیه می‌شوند و برای حفظ ساختار اولیه در محفظه‌های توری و فلزی قرار می‌گیرند. فیلتر هوای اسفنجی طول عمر بسیار بالایی دارد و کیفیت مطلوبی را ارائه می‌دهد؛ اما باتوجه‌به قیمت بالا، معمولاً در خودروهای مسابقه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. فیلترهای اسفنجی قابل شست‌وشو هستند و می‌توانند پس از یک‌بار استفاده، می‌توان دوباره از آنها استفاده کرد.

گفتار پایانی

در این مطلب به بررسی چگونگی عملکرد و کاربردهای فیلتر هوا پرداختیم و دریافتیم که این قطعه یکی از مهم‌ترین عوامل در عملکرد موتور و میزان توان خروجی آن است. در صورتی که از فیلتر هوای بی‌کیفیت استفاده نمایید و تصفیه هوا توسط این فیلتر به‌خوبی انجام نشود، توان خروجی موتور کاهش خواهد یافت و حتی ممکن است در اثر نفوذ ذرات معلق و گرد و غبار موتور یا سایر قطعات دچار خرابی شوند. از این رو، پیشنهاد می‌شود در خرید فیلتر هوا، نهایت دقت خود را به کار بگیرید.

منبع : emdad100.com

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع کلیک کنید