ایموبلایزر چیست؟

خودروهای مدرن سوئیچ ایموبلایزر دارند و عملکرد آن به این صورت است که یک قفل نرم‌افزاری روی کامپیوتر خودرو گذاشته می‌شود تا از روشن شدن موتور خودرو جلوگیری کند. به عبارتی تا این قفل باز نشود، استارت زدن خودرو بیهوده است و موتور روشن نمی‌شود. سوئیچ خودرو داری کدهایی است که این کدها با سیستم ایموبلایزر مطبق هستند.

هنگامی که سوئیچ خودرو را می‌چرخانید اگر کدها با یکدیگر هم‌خوانی نداشته باشند، خودرو روشن نمی‌شود. در واقع ایموبلایزر یک سیستم امنیتی برای خودرو به شمار می‌رود و تنها با سوئیچی که با کد آن هم‌خوانی دارد قفل را باز می‌کند و اجازه می‌دهد که موتور خودرو روشن شود.

سیستم ایموبلایزر (Immobilizer) یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های ضد سرقت است که بیشتر خودرو‌های مدرن به آن مجهز‌ند. طراحی این سیستم به گونه‌ای است که تا قفل ECU باز نشود، خودرو استارت نمی‌خورد.

خودرو‌های مدرن به سیستم‌های پیشرفته‌ای مجهز شده‌اند که البته برخی از این سیستم‌ها طراحی پیچیده‌ای دارند. سیستم ایموبلایزر یکی از سیستم‌هایی است که در خودرو‌های امروزی به کار می‌رود و برخی از خودروهای داخلی نیز از این آپشن برخوردار هستند. ایموبلایزر به شکلی طراحی شده تا کار به سرقت بردن اتومبیل را سخت و غیر ممکن کند.

ایموبلایزر چگونه کار می‌کند؟

سیستم ایموبلایزر از قسمت‌های مهمی مانند بورد موجود در سوئیچ خودرو، حافظه سوئیچ، بورد ایموبلایزر (در زیر فرمان نصب می‌شود) و قفل نرم‌افزاری موجود در کامپیوتر خودرو تشکیل شده است. در مرحله تولید خودرو، روی سوئیچ آن کد مخصوصی گذاشته می‌شود که با سیستم ضد سرقت هم‌خوانی دارد. هنگامی که سوئیچ را می‌چرخانید اطلاعات آن پردازش می‌شود و در صورت درست بودن کد، خودرو روشن می‌شود اما اگر کد دسترسی مطابقت نداشته باشد خودرو تنها استارت می‌خورد و روشن نمی‌شود.

در گذشته هنگام تحویل خودرو کد مربوطه همراه سوئیچ به مشتری تحویل داده می‌شد و امروزه تنها با درخواست مشتری و احزار هویت آن، کد مربوط به سوئیچ تحویل داده می‌شود.

اقدامات امنیتی ایموبلایزر

قطع جرقه شمع‌ها

قطع برق مثبت بعد از انداختن سوئیچ

جلوگیری از پاشش سوخت

قطع برق پمپ بنزین و انژکتورها

در صورت گم شدن سوئیچ خودرو چه باید کرد؟

هیچ جای نگرانی نیست، چرا که امداد 100 با داشتن کادر مجرب میتوانند سوئیچ خودرو شما را تعریف و مشکل شما را حل کنند

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع کلیک کنید