سنسور کیلومتر چیست ؟

سنسور کیلومتر یا سنسور سرعت یکی از حسگر های بکار گرفته شده در اتومبیل است که برروی شفت خروجی گیربکس در دیاق دیفرانسیل قرار گرفته می شود . این قطعه به پردازش سرعت چرخ ها و ارسال آن به کامپیوتر اتومبیل مشغول می باشد و کامپیوتر با دریافت کردن این اطلاعات زمان تعویض دنده، شتاب ، و مکث اتومبیل را توسط قطعاتی که به آنها مربوط است انجام می دهد .

سنسور کیلومتر یا به عبارتی همان سنسور سرعت (Vehicle speed sensor) یکی از اجزای جدیدی می باشد که در اتومبیل های امروز به کار گرفته می شود . این سنسور به حالت حسگرهایی سرعت اتومبیل را کنترل می کند و اطلاعات لحظه ای سرعت اتومبیل را به ECU مخابره می‌ کند .

وجود داشتن سنسور کیلومتر یا سرعت نقش بسیار مهمی را در اتومبیل های امروز به عهده دارند .

تعریف دیگر سنسور کیلومتر :

سنسور سرعت قطعه ای می باشد که چندان بزرگ باشد و دارای یک پایانه خروجی می باشد و از این پایانه به ارسال پالس ها ادامه می دهند . مکان قرار گیری این قطعه اکثرا در اتومبیل هایی همانند پژو ۲۰۶ بر روی دیاق دیفرانسیل و درست بر روی دنده کیلومتر می باشد که بر روی شفت خروجی گیربکس قرار گرفته می شود .

نمونه برداری از سرعت پلوس ها و میزان سرعت لاستیک ها بر عهده این قطعه است . در حقیقت ، سنسور سرعت دائم در حال فعالیت می باشد و با دنده کیلومتر به حالت مستقیم در ارتباط هستند .

سنسور کیلومتر چیست ؟

بعد از اطمینان از وجود خرابی و مشکلی در سنسور سرعت اتومبیل ، خودرو را توسط جک های مخصوص بالا برده و سنسور سرعت را که در شفت خروجی گیربکس که بر روی دیفرانسیل قرار دارد جدا می کنیم و سنسور جدید را در همان محل قرار می دهیم .

بعد از تمام شدن کار نصب کردن سنسور جدید ، اتومبیل از روی جک پایین آورده می شود و برای اطمینان از عملکرد آن در جاده مورد آزمایش قرار گرفته می شود . در صورتی که سنسور اتومبیل شما آسیب دیده باشد حتما نسبت به تعویض کردن آن اقدام کنید تا از آسیب های بشتری در دیگر قطعات ماشین شما جلوگیری کنید . همچنین نا گفته نماند که ، وجود داشتن ایراد در این قطعه سبب عملکرد اشتباه  ABS می ‌شود و باعث به خطر افتادن ایمنی راننده می‌ شود .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonتماس سریع کلیک کنید