سنسور کیلومتر چیست ؟

سنسور کیلومتر یا سنسور سرعت یکی از حسگر های بکار گرفته شده در اتومبیل است که برروی شفت خروجی گیربکس در دیاق دیفرانسیل قرار گرفته می شود . این قطعه به پردازش سرعت چرخ ها و ارسال آن به کامپیوتر اتومبیل مشغول می باشد و کامپیوتر با دریافت کردن این اطلاعات زمان تعویض دنده، شتاب ، و مکث اتومبیل را توسط قطعاتی که به آنها مربوط است انجام می دهد .

سنسور کیلومتر یا به عبارتی همان سنسور سرعت (Vehicle speed sensor) یکی از اجزای جدیدی می باشد که در اتومبیل های امروز به کار گرفته می شود . این سنسور به حالت حسگرهایی سرعت اتومبیل را کنترل می کند و اطلاعات لحظه ای سرعت اتومبیل را به ECU مخابره می‌ کند .

وجود داشتن سنسور کیلومتر یا سرعت نقش بسیار مهمی را در اتومبیل های امروز به عهده دارند .

تعریف دیگر سنسور کیلومتر :

سنسور سرعت قطعه ای می باشد که چندان بزرگ باشد و دارای یک پایانه خروجی می باشد و از این پایانه به ارسال پالس ها ادامه می دهند . مکان قرار گیری این قطعه اکثرا در اتومبیل هایی همانند پژو ۲۰۶ بر روی دیاق دیفرانسیل و درست بر روی دنده کیلومتر می باشد که بر روی شفت خروجی گیربکس قرار گرفته می شود .

نمونه برداری از سرعت پلوس ها و میزان سرعت لاستیک ها بر عهده این قطعه است . در حقیقت ، سنسور سرعت دائم در حال فعالیت می باشد و با دنده کیلومتر به حالت مستقیم در ارتباط هستند .

سنسور کیلومتر چیست ؟

بعد از اطمینان از وجود خرابی و مشکلی در سنسور سرعت اتومبیل ، خودرو را توسط جک های مخصوص بالا برده و سنسور سرعت را که در شفت خروجی گیربکس که بر روی دیفرانسیل قرار دارد جدا می کنیم و سنسور جدید را در همان محل قرار می دهیم .

بعد از تمام شدن کار نصب کردن سنسور جدید ، اتومبیل از روی جک پایین آورده می شود و برای اطمینان از عملکرد آن در جاده مورد آزمایش قرار گرفته می شود . در صورتی که سنسور اتومبیل شما آسیب دیده باشد حتما نسبت به تعویض کردن آن اقدام کنید تا از آسیب های بشتری در دیگر قطعات ماشین شما جلوگیری کنید . همچنین نا گفته نماند که ، وجود داشتن ایراد در این قطعه سبب عملکرد اشتباه  ABS می ‌شود و باعث به خطر افتادن ایمنی راننده می‌ شود .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • امداد خودرو تبریز
  اسفند 27, 1401 9:22 ب.ظ

  مطلب مفیدی داشتین ممنون از شما لطفا از سایت ما نیز دیدن فرمایید
  سایت ما در زمینه حمل و نقل خودرو فعالیت دارد
  https://www.emdad101.com
  حضور به موقع در محل و جابجایی سریع خودرو

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع کلیک کنید